Soft skills – що це таке?

Для успішної професійної реалізації і кар’єрного зростання кожен фахівець повинен володіти необхідними професійними уміннями і знаннями, що в сучасній психологічній літературі називаються hardskills (жорсткими навиками). Саме цьому навчають в коледжах та вишах майбутніх фахівців, а після – теоретичні знання вже шліфуються на практиці.

Проте, як демонструють реалії життя, досягнення кар’єрних висот залежить не лише від суто теоретичних знань і професійних навичок, але і від наявності так званих soft skills.

Термін soft skills перекладається з англійської, як гнучкі (м’які) навички, і  означає комплекс неспеціалізованих, надпрофесійних навичок, необхідних  для ефективної та успішної професійної діяльності. Зазначені навички є необхідними і надзвичайно важливими в самореалізації кожної людини будь-якого віку, як молоді, так і дорослих. Особливо “прокачка”soft skills актуальна для студентів, що навчаються та готуються стати майбутніми фахівцями.

5 найбільш важливих і актуальних soft skills

  1. Мотивація

“Половина того, що відокремлює успішних підприємців від невдах — це наполегливість” (Стів Джобс, американський бізнесмен)

Мотивація є, мабуть, однією із головних soft skills. Існує два види мотивації: зовнішня і внутрішня. Прикладом першої може служити ситуація, коли батьки винагороджують своїх дітей за гарні оцінки. Такий вигляд мотивації, як правило, не є ефективним, оскільки після припинення батьківського заохочення у дітей зникає стимул-реакція. Якщо ж молоді люди визначають власну мотивацію, це позитивно впливає на їх діяльність та результативність праці. Така мотивація, відповідно називається внутрішньою. В цьому випадку молоді необхідно поставити перед собою мету і намітити способи її успішної реалізації.

  1. Творче мислення або креативність

“Творчість — це сила, яка об’єднує те, що, здавалося б, не можна поєднати” (Вільям Плоумер, південно-африканський і англійський письменник, поет).

Творче мислення, здатність поглянути на питання з іншого ракурсу та знайти неординарне рішення є надзвичайно затребуваними якостями в нашому динамічному світі. На сьогодні існує безліч спеціальних вправ, методик і тренінгів, за допомогою яких можна розвинути креативність. Вони пропонують молоді обрати власні способи самовираження й творчої самореалізації. І прикладів тут може бути безліч, починаючи від художнього мистецтва різних стилів і напрямків, літературної діяльності та аж до кулінарних досліджень. Головне – не обмежувати себе рамками, не мислити шаблонно, стереотипно і знаходити натхнення у навколишньому світі.

  1. Стресостійкість

“Поки ви володієте собою, ви в безпеці” (Кен Кизі, американський письменник).

В принципі, будь-який освітній процес, так або інакше, пов’язаний із стресами. Складання різних заліків та іспитів, захист курсових і контрольних робіт завжди супроводжуються розумовими навантаженнями. Зрозуміло, що це все викликає емоції, які досить часто можуть заважати в досягненні поставлених завдань. Проте навіть у стресовій ситуації, що пов’язана із навчанням,  можливо досягти внутрішнього спокою і розслаблення. Для цього на допомогу студентам можуть прийти медитація,  нервово-м’язова релаксація за Джекобсоном, заняття творчістю, в тому числі розфарбовування спеціальних альбомів. А комусь у подібних ситуаціях допомагає спорт та фізичні навантаження.

І, окрім цього, вкрай важливо упорядкувати не лише свої думки, а й гармонізувати навколишній простір – прибрати в кімнаті, позбавитися від хаосу, непотребу і безладу в особистих речах. Навколишня впорядкованість знижує градус напруженості і тривоги. Приводів і причин для занепокоєння стане однозначно менше.

У ситуації, коли перед людиною постають одночасно декілька завдань, не варто хапатися за все одразу. Визначення пріоритетів і первинних завдань, чітке планування своїх дій також знижує рівень стресу.

 

  1. Гнучкість і адаптивність

 „Найвищий ступінь людської мудрості — це вміння пристосуватися до обставин і зберігати спокій всупереч зовнішнім погрозам“ (Даніель Дефо – англійський письменник).

Здібність до адаптації, уміння пристосовуватися до різних життєвих обставин та знаходити позитивні моменти навіть у складних ситуаціях допомагає людям в усіх аспектах життя, зокрема й у навчанні. Чим швидше людина адаптується до нових умов, тим ефективніше вона взаємодіє із навколишнім світом, що знаходить своє відображення у міжособистісних комунікаціях і виробничій діяльності.

Для того, щоб розвинути в собі навички гнучкості, не варто боятися чогось нового, невідомого, а необхідно реалізовувати себе в різних напрямах,  експериментувати, отримувати новий досвід, не боятися покинути зону комфорту, не уникати викликів.

  1. Самопрезентація

“Люди цінують  і винагороджують  почуття, які ви в них породжуєте” (Гарі Беквіт, американський письменник).

Мистецтво самопрезентації є одним із найважливіших soft skills, що допомагають в житті. Як правило, всі люди, що досягли успіху та визнання, володіють цією навичкою й майстерно презентують себе. Майстерність самопрезентації складається із декількох елементів:

Всі ці прийоми можна опанувати як на спеціальних курсах і тренінгах, так і самостійно шляхом читання спеціальної літератури та самоосвіти. Зокрема, популярний інтернет-ресурс Youtube представляє багато відеоматеріалів на зазначену тематику.

ДЖЕРЕЛО ІНФОРМАЦІЇ: https://osvita.in/ua/vishha-osvita/aktualne/soft-skills-dlja-studentiv-abo-jak-dosjagti-uspihu