В середу, 2 квітня 2025 в форматі он-лайн відбулася гостьова лекція доцента кафедри будівельних конструкцій, к.т.н Срібняк Н.М. на тему “Варіантне проектування будівельних конструкцій (Регулятори зусиль в сталевих стержневих структурних плитах). Слухачами виступили студенти РВО “Бакалавр” груп 31 ББП, 21 та викладачі ББП ВСП “Глухівський агротехнічний фаховий коледж Сумського НАУ”.
Тематика корелюється з напрямками наукових досліджень кафедри будівельних конструкцій Сумського НАУ та є досить актуальною для здобувачів освіти коледжу, які навчаються за напрямом підготовки бакалавр і залучені до наукової роботи.

Під часлекції йшлося про основну мету варіантного проєктування: обрати найбільш ефективний варант за обраним критерієм чи декількома критеріями.
Такими критерієми, насамперед, можуть бути матеріалоємність конструкції або працевитрати на виготовлення та монтаж стержньової плити. Особливо актуальним є визначення питання металоємності для сталевих конструкцій, оскільки варіть сталі постійно зростає.

На прикладі просторових стержньових структурних плит покриття можна виконати числові експерименти, що передбачають зміну лише одного параметру конструкції. Але варіація такого параметру дає змогу змінювати напружено-деформований стан конструкції, а значить, в результаті її конструктвине рішення (профіль стержнів елементів конструкції). Конструктивне рішення обумовлює вагу кожного варіанту. Таким чином, регулятори зусиль (форма базового елементу, його розмір, товщина плити, кількість та спосіб розташування опор-стійок, влаштування затягування по нижньому поясу структруної плити та інші фактори) значним чином впливають на перерозподіл та величину зусиль та деформацій конструкцій, що досліджуються.

Студенти дізналися, що в підсумку можна отримати декілька результатів розрахунку, аналізуючи й порівнюючи які, можна вибрати найбільш конструктивно вигідний варіант, що задовольняє умови експлуатації будівлі та є менш матеріаломістким, тобто економічним. Як показує практика, економія матеріалів при варіантному проєктуванні може складати 50% і навіть більше, а, враховуючи високу вартість металу як основної сировини будівельних конструкцій, це дає змогу заощадити немалі ресурси.

Під час лекції доповідачем було наведено приклади створення, аналізу та конструювання скінченоелментних моделей в програмі «Ліра САПР 2024» Було наочно продемонстровано ефективність використання варіантного методу розрахунку будівельних конструкцій.
По завершеню лекції доповідачка надала вичерпні відповіді на питання, що виникли в аудиторії, та навела додаткові приклади розрахунків й аналізу деяких результатів варіантного розрахунку плит перекриття за різними видами спирання на стіни.